Yapıştırma Taş Desenleri, Ütüyle Yapışan Desenler

Kristal Taşlar

Tarihçe

Cam, kaya kristali veya akrilikten yapılmış olan suni elmaslara, Kristal Taşlar yani bilinen diğer adıyla Rhinestones denir. Kristal Taşlar ismini 1.230 km uzunluğundaki, sırasıyla Hollanda, Almanya, Fransa, İsviçre Lihtenştayn ve Avusturya ülkelerine kıyısı olan, Rhine River yani Ren Nehri’nden almaktadır. 1700’lü yıllarda Fransa Alsace’da kuyumculuk yapan Georg Friedrich Strass’ın, camın alt yüzeyini metal tozlarla kaplama fikrinden sonra kristal taşların çeşitleri ve kullanım alanları oldukça artmıştır. Georg Friedrich Strass 1730 yılında bir şirket kurarak kendini kristal taşların gelişimine adamış ve elde ettiği başarılar neticesinde tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. Dönemin Fransa Kralı XV. Louis tarafından da keşfedilen Georg Friedrich Strass, saraya hazırladığı eşsiz takıların da etkisiyle, 1734 yılında King’s Jeweler yani Kuyumcular Kralı unvanına layık görülmüştür. Kristal taşların mucidi ve isim babası olarak da bilinen Georg Friedrich Strass, bu unvanı ile “Kristal Taş” tanımını Avrupa’nın birçok ülkesindeki lisana Strass olarak kabul ettirmesiyle, kristal taşlar tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. 1892 yılında Daniel Swarovski tarafından icat edilen ve daha önce bir benzeri görülmemiş cam kesme makinesi ise, yüzyıllarca çözülemeyecek bir üretim sırrının temeli olacaktı. Bu icadı ile kristal taşlar üretimi üzerine uzmanlaşan Daniel Swarovski, 1895 yılında ticari unvanı Swarovski Elements olan bir şirket kurarak, dünyanın ilk seri üretim yapan kristal taşlar fabrikasını kuran kişi olarak tarihe geçmiştir. Kristal Taşlar denildiğine akla gelen ilk marka hepimizin bildiği üzere Swarovski’dir ve bugün dahi tam manası ile Swarovski parlaklığında üretim yapabilen bir tesise rastlamak mümkün değildir.

Ren Nehri ○ Rhine River

Üretim Hacmi

Georg Friedrich Strass’ın başlattığı akımdan sonra çeşitleri ve kullanım alanları oldukça artan kristal taşlar giderek yaygınlaşacak bir modanın habercisi olmuştu. Kesin veriler olmamakla birlikte, tüm sektörlerde olduğu gibi kristal taşlar üretiminde de Çin Halk Cumhuriyeti’nin büyük bir üretim hacmine sahip olduğu bilinmektedir. Uzak Doğu ülkeleri arasında değerlendirme yapılacak olursa, uzun yıllar Güney Kore ile paralel üretim hacmine sahip olan Çin Halk Cumhuriyeti ucuz işçilik, gelişen teknoloji ve kaliteli hammadde kullanımı ile birlikte 2009 yılından itibaren kristal taşlar üretiminde ciddi bir ivme yakalamıştır. Hemen hemen her çeşit kristal taş üretiminin yapılabildiği ülkeler konumunda birinci sıraya yükselen Çin Halk Cumhuriyeti, en düşük kaliteden en yüksek kaliteye kadar birçok alternatif kristal taş çeşitlerini üretebilmektedir. Güney Kore’deki üreticilere göre daha az komplike ve dağınık üretim tesisleri barındıran Çin Halk Cumhuriyeti’nde entegre üretim yapabilen bir tesise rastlamak neredeyse imkansızdır.

Kullanım Alanları

Kristal taşlar tarihte ilk olarak yüzük, saat, kolye, bileklik, küpe gibi takılarda karşımıza çıkarken, günümüzde bu sektöre hizmet veren işletmelerin yaygınlaşmasıyla birlikte cam, ahşap, deri, kumaş vb. birçok farklı materyal üzerinde göz kamaştıran tasarımlar oluşturmak mümkün hale gelmiştir. Kotlar, t-shirtler, eşarplar, ayakkabılar, çantalar ve elbise modelleri gibi hazır giyim ürünlerinde sıkça kullanılan kristal taşlar, bunların yanı sıra ev tekstili, dış ve iç mekân aydınlatmaları, ev ve ofis mobilyaları gibi birçok alanda kullanılmış ve ürünlerinde fark yaratmak isteyen tasarımcıların en çok tercih ettiği aksesuarlardan biri haline gelmiştir. Siz de en ışıltılı tarzınızı oluşturmak istiyorsanız, her bütçeye uygun tasarımların yer aldığı  Ütüyle Yapışan Taşlı Desenler arşivimizi ziyaret edebilirsiniz. erincunal.com ile sahip olduğunuz seçenekler sadece sıra dışı tasarımlarla sınırlı değil! Henüz muadili olmayan Renklendirilebilir Yapıştırma Taş Desenleri Modülü sayesinde tarzınızı yansıtan deseni seçip, renklerini dilediğinizce değiştirebilmenize de olanak tanıyoruz. Üstelik bu seçeneği tüm dünyada sunabilen tek markayız.

Kuyumculuk
Hazır Giyim
Aydınlatma
Diğer

Kristal Taş Çeşitleri

Online Satış